Betty Nansen Teatret inviterer til samtale om kunstens betydning for samfundet som en del af en arrangementsrække kaldet BETTY MØDER.
Hvad kan kunsten i forhold til fællesskaber? Hvad opsøger vi i det kunstneriske rum, som vi ikke kan få andre steder?
Det er nogle af de spørgsmål, den næste udgave af BETTY MØDER vil søge svar på. Teatrets direktør-duo Elisa Kragerup og Eva Præstiin får besøg af forskningscentret Kunsten som Forum anført af moderator Adrian Hughes.
Kunsten som forum
Instruktør Elisa Kragerup og producent Eva Præstiin samtaler med professor i Litteraturvidenskab Frederik Tygstrup og adjunkt og performancekunstner Cecilie Ullerup Schmidt fra forskningscentret Kunsten som Forum, som forsker i kunstens værdi i samfundet.
Mødet er et i en række af BETTY MØDER, hvor teatret møder og udveksler viden med en række kunstnere, forskere, kreative, kulturinstitutioner med flere, der arbejder med kunstens fællesskaber og det kollektivt samskabende.
Læs mere om BETTY MØDER her.
Kilde: Pressemeddelelse