Stan Laurel og Oliver Hardy, bedre kendt som Gøg og Gokke, var slapstick-komikkens mestre i 1920’erne og 1930’erne. Nu tager Odsherred Teater deres bagkatalog af sketch op til nyfortolkning i samarbejde med den fysiske teatergruppe Don Gnu.
Odsherred Teater er atter i det nostalgiske hjørne, når de her to år efter deres teaterversion af 90-årsfødselsdagen, igen inviterer teatergruppen Don Gnu indenfor til fysisk genfortolkning af sort-hvid tv-komik.
Denne gang er det duoen Gøg & Gokke – uden for Danmark kendt som Laurel & Hardy bestående af komikerne Stan Laurel og Oliver Hardy – og deres bagkatalog af sketch, der er centrum for teaterversionen med undertitlen I tykt og tyndt.
Vi møder dem først i form af deres bowlerhatte, der ligger musealt foran et klaver i Andrea Lindenegs fine, stramme og farveløse scenografi. Et skilt med stumfilmsudtryk vippes til syne med teksten ”Odsherred Teater præsenterer”, og sådan løftes vi ind i Gøg & Gokke-universet anno 1930’erne.

Sublim musikledsagelse
På scenen er Kristoffer Louis Andrup og Jannik Elkær fra Don Gnu. De spiller henholdsvis Gøg med butterfly og strithår og Gokke med fremadredt hår, tandbørsteoverskæg og et lidt for kort slips.
Derudover spiller teatrets Henrik Ipsen en række roller fra svulstig skønjomfru i skarlagenrød kjole til rekrutterende generaltype i spejderuniform. Han agerer kontinuerligt som Gøg og Gokkes antagonist i de forskellige scener.
De ledsages af klavermusik spillet live og med sublim scenisk timing af pianist Jakob Lindbirk
Scenerne ledsages af klavermusik spillet live og med sublim scenisk timing af pianist Jakob Lindbirk, der også står bag de mange arrangementer af både klassisk og populær musik. Han bruger hele klaverets udtryksvidde og leger med tempo og styrke, og det bliver til en flydende, stumfilmsagtig lyd, der trods gevaldige genreskift føles gennemkomponeret og fuldendt.

Slapstick med elegance
Handlingen, der åbenlyst er en række af uafhængige sketch med deciderede gags som handlingsløse intermezzi, bliver alligevel spundet sammen af en rød tråd. Der skal oprustes til krig, og derfor skal alle arbejdsledige mænd i trøjen. Det vil vores to helte helst undgå, hvilket resulterer i flere hæsblæsende scener a la katten-efter-musen.
Ser man bort fra det og lader sig rive med af de tre medvirkendes fysiske udskejelser… så må man bare tage (bowler)hatten af
Man lykkes måske ikke helt med at overføre sketch-formatet til en samlet teaterforestilling. De aktuelle krigs- og militærtemaer bliver en for vag dramaturgi, som man må afvige fra i alt for mange scener for at fylde de 80 minutter. Flere scener lugter lidt af “se, hvad vi også har øvet os på”.
Men ser man bort fra det og lader sig rive med af de tre medvirkendes fysiske udskejelser – selvfølgelig særligt de to Don Gnu-performere på gulv, på stiger og i luften – så må man bare tage (bowler)hatten af. Det er slapstick-komik med elegance, ægte danseflair og showtæft. Og det er ganske underholdende.
Instruktør: Leiv Arne Kjøllmoen og Don Gnu. Kapelmester, arrangør og pianist: Jakob Lindbirk. Scenograf og kostumedesigner: Andrea Lindeneg. Lyd- og lysdesign: Simon W. Mariegaard.
Medvirkende: Jannik Elkær, Kristoffer Louis Andrup og Henrik Ipsen.
Gøg og Gokke spiller på Odsherred Teater i Nykøbing Sjælland 19. november-13. december 2025.



