Populært lige nu

Annonce

Stor donation til TeaterVejles projekt Flere Børn og Unge i Teatret

Jelling Musikfestival uddeler 110.000 kr. til teaterforeningen TeaterVejles projekt ”Flere Børn og Unge i Teatret, skriver TeaterVejle i en pressemeddelelse i dag. TeaterVejle ser uddelingen som et kærkomment redskab til at invitere kommunens børn i teatret i en tid, hvor skolernes økonomi til kunstneriske oplevelser er trængt.

Annonce

På vegne af Vejle Kommunes børn og unge er TeaterVejle vilde med – og meget taknemmelige for – at der blandt årets uddelinger fra Jelling Musikfestival blev plads til foreningens projekt ”Flere Børn og Unge i Teatret”. 110.000 kr. blev det til – et beløb, som i tæt samarbejde med Vejle Kommune og Vejle Musikteater vil gøre det muligt at invitere flere tusinde børn og unge i teatret.

Teaterforeningen var allerede langt med planlægningen af sæson 25/26, da den gode nyhed blev endeligt bekræftet for en måneds tid siden, men det er lykkedes at sikre optioner på ekstra skoleforestillinger for et godt udvalg af teateroplevelser fra indskoling til ungdomsuddannelser. Det endelige tilbud aftales i dialog med Vejle Kommunes Uddannelse og Læring, privatskolerne og ungdomsuddannelserne, og bliver præsenteret for skoler og uddannelser i løbet af foråret.

Festivalens uddeling falder på et tørt sted, fortæller Hans Lottrup, formand for teaterforeningen:

“Helt frem til forrige sæson havde vi typisk 2.500 børn og unge i teatret i løbet af en sæson, men i denne sæson har vi for alvor mærket skolernes trængte økonomi og har kun set ca. halvt så mange. TeaterVejle og UngtTeaterVejle, foreningens unge-taskforce, vil arbejde for, at uddelingen fra festivalen kan blive et afsæt for fremover igen at få scenekunsten på skoleskemaerne, både som led i læringsforløb og i form af gode, fælles oplevelser.”

Annonce

Uddannelse og Læring dækker meromkostningerne til Musikteatret ved ekstraforestillingerne, og TeaterVejle håber, at den kommunale transportpulje vil sikre, at elever fra alle dele af kommunen vil få lige adgang til oplevelserne. Det betyder også, at alle 110.000 kr. kan bruges på selve teateroplevelserne.

Kilde: Pressemeddelelse TeaterVejle

Annonce

Seneste

Nyhedsbrev

Udforsk videre