Frederiksberg-teatret Aveny-T har udnævnt sin næste huskunstner. Det bliver den multidisciplinære instruktør og skuespiller Emil Veber, der i sæson 2026/27 skal sætte sit markante præg på teatret med to vidt forskellige produktioner: det poetiske og brutale musikdrama Pandemonium og den groteske sitcom-komedie Da Sisse mødte Bisse med musikeren Bisse og skuespilleren Tammi Øst på scenen, skriver HAVE Kommunikation i en pressemeddelelse i dag.
Aveny-T har gennem de seneste år markeret sig som en af landets centrale scener for den næste generation af teatergængere. Teatret er et sted, hvor professionel tyngde møder nutidens nerve. Som et morskabsteater i nutidig forstand genbesøger Aveny-T traditionen for samfundsspejling og fællesskab, hvor latter og alvor ikke er hinandens modsætninger, men forudsætninger.
Udnævnelsen af Emil Veber som næste sæsons huskunstner er en naturlig forlængelse af den mission. Med Emil Veber på holdet styrker Aveny-T sin ambition om at genbesøge morskabstraditionen som en nytænkende kraft, der både underholder, udfordrer og samler.
Kompromisløst univers
Som huskunstner følger Emil Veber teatrets model, hvor han i løbet af en sæson skal skabe to forestillinger. Pandemonium co-produceres med Emil Vebers eget teaterkompagni, ULK PRODUCTIONS, og skal turnere i hele landet. Da Sisse mødte Bisse produceres til at spille stationært på Aveny-T’s store scene.
“Emil Veber er en af de mest modige og spændende fornyere af det danske teaterlandskab lige nu. Hans evne til at forbinde tradition med nyskabelse passer perfekt til Aveny-T’s ambition om at udfordre, bevæge og underholde. Med Emil får vi en huskunstner, der både mestrer det visuelt overvældende, det gennem-komiske og det dybt menneskelige, og vi glæder os til at kunne præsentere hans kompromisløse univers for et bredt publikum,” udtaler Marianne Klint, direktør for Aveny-T.
En stemme af sin generation
Emil Veber er uddannet skuespiller fra Den Danske Scenekunstskole i Odense og har haft bærende roller på flere af landets store scener. Men det er især som instruktør og leder af kompagniet ULK PRODUCTIONS, at han har markeret sig som en af scenekunstens fornyere.
I ULK PRODUCTIONS forener han sammen med komponisten Frederik Bak det rituelle med det hypermoderne. Det bliver til nonverbale fortællinger med scenografier af genbrugsmaterialer, hvor musikken er værkernes bankende hjerte. Hans særlige signatur findes i det multidisciplinære: Emil bygger selv sine dukker, designer masker og arbejder med en ekstrem fysisk kropslighed.
“Jeg er optaget af at skabe alternative universer på scenen, som i det øjeblik vi oplever dem, føles lige så virkelige som verden udenfor teatret. Universer, der insisterer på deres egen logik, uanset hvor langt ude det er. For mig handler scenekunst om at vække publikums nysgerrighed og sanser og skabe plads til, at deres fantasi kan lege med. Pandemonium og Da Sisse mødte Bisse bliver forestillinger, hvor hvad som helst i princippet kan ske – og det gør det også. Det smukke ved Aveny-T er nemlig, at kunsten er chefen, og derfor får forestillingerne mulighed for at folde sig ud i fuld vigør. Kedeligt bliver det i hvert fald ikke,” siger Emil Veber.
Kilde: Pressemeddelelse HAVE KOmmunikation.




