ÅRETS REUMERT 2018: HER ER DE NOMINEREDE

<strong>ÅRETS REUMERT 2018:</strong> HER ER DE NOMINEREDE

Her er nomineringerne til Årets Reumert, der hylder det allerbedste inden for scenekunsten i Danmark. Vinderne kåres den 9. Juni 2018 i Skuespilhuset. Se de nominerede i alle kategorierne her.

De nominerede er:

Årets Kvindelige Hovedrolle

    • Natalí Vallespir Sand – Så længe mit hjerte slår – Odense Teater
    • Ina-Miriam Rosenbaum – JOB – et enkelt menneske – Off Off/Produktion
    • Danica Curcic – Jeanne d’Arc – REPUBLIQUE

Årets Mandlige Hovedrolle

    • Paw Henriksen – Mig og Tyson – Teater Grob
    • Morten Burian – Rocky! – Husets Teater
    • Elliott Crosset Hove – Hamlet – Vendsyssel Teater

Årets Kvindelige Ensemblerolle

    • Karin Bang Heinemeier – Drømme om noget andet – Teater Hund & Co.
    • Kirsten Olesen – Frøken Julie – Det Kongelige Teater
    • Betty Glosted – Catch Me if You Can – Odense Teater

Årets Mandlige Ensemblerolle

    • Jesper Riefensthal – Erasmus Montanus på Bornholms Teater og Komedien hvor alt går galt på Folketeatret
    • Jørgen Bing – Hamlet på Vendsyssel Teater
    • Ole Lemmeke – Revisoren på Nørrebro Teater

Årets Danser

    • Jón Axel Fransson – Farlige forbindelser og Spar dame – Det Kongelige Teater
    • Csongor Szabó – Tales of a Nordic Mind i Don’t Leave Me Alone – Dansk Danseteater
    • Ida Praetorius – Spar dame – Det Kongelige Teater

Årets Sanger

    • Magnus Vigilius – Valkyrien – Den Ny Opera
    • Xenia Lach-Nielsen – Chess – The Musical – Chess 2018
    • Jullie Hjetland – Troen og ingen – Teatret Svalegangen

Årets Instruktør

    • Rolf Heim – Festen på REPUBLIQUE
    • Jacob Schjødt – Hamlet på Vendsyssel Teater
    • Tue Biering – Rocky! på Husets Teater, Silent Zone på CPH Opera Festival, Aftenlandet på Aalborg Teater, Misundelse på REPUBLIQUE og Landet uden drømme – Eventministeriet, Det Kongelige Teater

Årets Scenedesign

    • Marie í Dali – Valkyrien – Den Ny Opera
    • Christian Albrechtsen (scenografi og kostumer), Mathias Hersland (lysdesign) – Lyden af de skuldre vi står på – Aarhus Teater
    • Ida Grarup Nielsen – Silent Zone – CPH Opera Festival

Årets Dramatiker

    • Hassan Preisler – Martyren Munk – Det Flydende Teater
    • Line Mørkeby – Jeg løber – Systemet og Det Kongelige Teater
    • Julie Maj Jakobsen – Aftenlandet – Aalborg Teater

Årets Teaterforestilling

    • Festen – REPUBLIQUE
    • Requiem – Betty Nansen Teatret
    • Tør aldrig tårer bort uden handsker – Eventministeriet, Det Kongelige Teater

Årets Børne-/ Ungdomsforestilling

    • Knud Romers ABC – BaggårdTeatret, Den Fynske Opera, SART Danseteater
    • Fucking Åmål – Teater Hils din mor og Teater Vestvolden – Hvidovres Teater
    • Historien om huset, der blev til en prik – Teatret Gruppe 38

Årets Musical og Musikteater

    • Så længe mit hjerte slår – Odense Teater
    • Lyden af de skuldre vi står på – Aarhus Teater
    • En smule i overkanten – PLATT-FORM

Årets Opera

    • Valkyrien – Den Ny Opera
    • Brødre – Den Jyske Opera
    • Silent Zone – CPH Opera Festival

Årets Danseforestilling

    • X-mythologies – Black Box Dance Company og recoil performance group
    • Spar dame – Det Kongelige Teater
    • Human In Balance – DON GNU, Bora Bora – Dans og visuelt teater, Dance House Lemesos (Cypern)

Årets Performance

    • Skjult nummer – Cantabile 2
    • Garden – HIMHERANDIT Productions og Bora Bora – Dans og visuelt teater
    • Vrede – REPUBLIQUE

Årets Særpris

    • Rocky! – Husets Teater
    • Jeg løber – Systemet og Det Kongelige Teater
    • Aftenlandet – Aalborg Teater

Årets Reumert er hele Danmarks scenekunstpris, som blev indstiftet og uddelt første gang i 1998 af Bikubenfonden.
Formålet med Årets Reumert-priserne er at sætte fokus på den levende scenekunst - både for at hædre nogle af vores største kunstnere og for at stimulere interessen for det levende teater.

Del artiklen

'ÅRETS REUMERT 2018: HER ER DE NOMINEREDE'

Facebook