Teater Hund har modtaget 400.000 kr. fra Nordjyllandsfonden til at videreudvikle børnebestyrelsen De Gyldne Hvalpe. Over de næste tre år skal bevillingen styrke og forankre arbejdet med børns reelle medbestemmelse i scenekunsten.
Projektet udspringer af Teater Hunds mangeårige arbejde med at gentænke relationen mellem barn og institution og bygger på et børnesyn, hvor børn forstås som nysgerrige, tænkende og sansende mennesker med egne erfaringer – og med ressourcer og kompetencer, der adskiller sig fra og beriger de voksnes.
Ambitionen er at skabe intergenerationelle fællesskaber, hvor børn og voksne arbejder side om side – ikke som pædagogisk greb, men som en insisteren på at tage børn alvorligt som medskabere. Det er en praksis, der ud springer af en vedvarende nysgerrighed på de børn, teatret er til for, og som giver deres stemmer reel vægt i det, der formes. Det, der samskabes, deles med publikum og deres familier og åbner for fællesskaber, der ræk ker ud over mødet med forestillingen.
Projektet giver børn mulighed for at bidrage aktivt til scenekunsten
“Projektet giver børn mulighed for at bidrage aktivt til scenekunsten og sætte deres egne perspektiver i spil. De arbejder tæt sammen med teatret om at udvikle aktiviteter og indhold, og der bygges videre på erfaringer fra projektets indledende fase, som vi tidligere har støttet,” fortæller direktør i Nordjyllandsfonden, Bo Uggerhøj.
Del af teatrets DNA
Børnebestyrelsen består af børn i alderen 8–13 år, der mødes på teatret for at udvikle idéer, aktiviteter og formater. Her er børnenes perspektiver med til at forme både processer og valg. Gennem forløb udvikler børnebestyrelsen materiale og aktiviteter, der forbinder forestillingerne med tiden før og efter. Erfaringer, idéer og greb bringes i spil i mødet med publikum og skaber nye indgange til scenekunsten for børn og deres familier.
“Børnebestyrelsen er en del af Teater Hunds DNA. Det er en praksis, der er tæt forbundet med det børnesyn, der danner baggrund for vores scenekunst. Derfor er vi også meget glade og taknemmelige for at få en flerårig bevilling, der gør det muligt for os at udvikle og forfine vores samarbejde med børnene,” siger Adelaide Bentzon, kunstnerisk leder af Teater Hund.
Det betyder meget for mig at føle, at vi bliver hørt
I arbejdet udvikles idéer fra første indskydelse til konkrete kunstneriske greb i samarbejde med professionelle kunstnere. De kommende år vil børnene blandt andet arbejde med lyd, bevægelse og dramatisk skrivning.
“Jeg kan rigtig godt lide de kreative ting, og at vi har fået et ansvar og er med til at tage beslutninger. Det betyder meget for mig at føle, at vi bliver hørt,” siger Nina, 13 år, medlem af børnebestyrelsen.
Kilde: Pressemeddelelse, Teater Hund & Co.




