Det bliver ikke jul i Sverige, før Historien om Karl Bertil Jonssons juleaften er løbet over tv-skærmen. I Danmark er historien aldeles ukendt, men kan nu opleves i en fin og spændende teaterversion af Teater Patrasket.
Hver juleaften siden 1975 – intet mindre end 50 år i træk – har den svenske tv-station SVT sendt den håndtegnede animationsfilm Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton. Den er skrevet i 1964 af Tage Danielsson og blev siden adapteret til film af animator Per Åhlin, og den er i dag en vigtig del af millioner af svenskeres juletradition.
Det er denne ikoniske historie, som Teater Patrasket nu har oversat til dansk og omsat til scenen. Historien om Karl Bertil Jonssons juleaften er aldeles tro mod originalen, og er derfor på mange måder et gennemtestet og stensikkert julehit. Og dens morale er ikke til at overse.
På velgørenhedsmission
Karl Bertil er 14 år gammel og bor i byens pæne kvarter. Han er søn af den rige varehusdirektør, der tjener gode penge på julen. Alligevel vil Karl Bertil gerne arbejde og tjene sine egne penge, og det gør han på et postkontor, hvor han sorterer skrøbelige pakker.

Dagen før juleaften beslutter han sig for at snuppe alle de pakker, der bliver sendt til byens rigeste, for på juleaften at kunne tage til byens slumkvarter og dele dem ud til de mest trængte medborgere. Karl Bertil har det med at drømme om Robin Hood, og det er altså fra dette forbillede, hans velgørenhedsmission udspringer.
De fattige bliver glade for de uventede gaver, og de rige viser sig hurtigt ikke at savne noget. På den måde kan hans temmelig lovløse forsæt nemt betragtes som en heltegerning, som selv de stinkerige juleofre billiger.
Hjertevarm julefortælling
Teater Patrasket, der som nævnt holder sig loyalt til forlægget i denne teaterversion, har også formået at oversætte musikken og det visuelle udtryk, så det passer til Patraskets taktile, humoristiske og poetiske æstetik.
Maria Myrgård brillerer med sine gribende fortælleregenskaber
På scenen møder vi Maria Myrgård og Bastian Popp som to fortællere, der sidder ved et skrivebord. Karl Bertil er skabt som dukke efter Per Åhlins streg, og de øvrige karakterer spilles af de to medvirkende. Her bidrager Bastian Popp med tør humor og dragende musikledsagelse, mens især Maria Myrgård brillerer med sine gribende fortælleregenskaber.
Ved hjælp af blandt andet skrivebordslamper og lyskæder skabes et naturligt og hyggeligt lysdesign, der understøtter idéen om en hjertevarm julefortælling i den mørke tid. Samtidig har dimser, teknik, instrumenter og andre rekvisitter en særlig nostalgi over sig.

Vi savner en tolkning
Det skønne ved Teater Patraskets version af Historien om Karl Bertil Jonssons juleaften er, at den nu får en chance for et liv på dansk grund. Det har den fortjent – også selvom den igennem sine 50 år på de svenske tv-skærme har fået kritik for at være propagandistisk og privilegieblind. Det er problemer, som denne teaterversion ikke løser.
En rigtig barmhjertighedshistorie i Robin Hoods velmenende ånd
Og i det hele taget er Teater Patraskets version først og fremmest en oversættelse og ikke en fortolkning. Man kunne ønske sig, at man i adaptionen til teater også tog stilling til dramaturgien og gjorde den moderne – om end stadig med denne lækre, nostalgiske æstetik.
Ikke desto mindre er det en skøn juleforestilling, der på 40 fine og spændingsfyldte minutter fortæller en rigtig barmhjertighedshistorie i Robin Hoods velmenende ånd. Dén løser jeg gerne billet til igen til næste jul.
Instruktion: Troels Hagen Findsen. Scenografi: Filippa Berglund. Dukke: Sigurd Dissing. Musik: Bastian Popp. Lys: Elke Laleman. Masker: Dirck Backer. Kostumer: Michael Nøhr. Produceret af: Teater Patrasket.
Medvirkende: Maria Myrgård og Bastian Popp.
Historien om Karl Bertil Jonssons juleaften turnerer 2026/2027. Set på KLAP 2026. Aldersgruppe: 7-11 år.




