Vi nærmer os årets afslutning med hastige skridt. Men før vi når så langt, skal der gøres plads til julestemning og teateroplevelser. ISCENE har samlet en lille guide til forestillinger for hele familien i tiden frem til jul.
Selvom der er under en måned til december gør sit indtog, så handler alt på teatrene jo ikke om nisser. Der er faktisk flere af årets store familieforestillinger, som intet har at gøre med jul. Men derfor kan de jo sagtens kombineres med en familiedag og julehygge. Her er i hvert fald intet mindre end 14 konkrete forslag til teateroplevelser for alle aldre.

Tinka på tur
Sidste år havde Lion Musicals premiere på Tinkas Juleeventyr. En helt ny musical inspireret af de kendte julekalenderserier fra TV2. Muscialen var et publikumshit, og kan derfor opleves igen i år.
Musicalversion fortæller som den første tv-julekalender om nissepigen Tinka, der opdager helt nye sandheder om sig selv og sit ophav. Historien om hende, om menneskedrengen Lasse og alle beboerne i Kongsby anbefales fra 6 år.
Tinkas juleeventyr spiller i perioden 12. november – 29. december i Glassalen i Tivoli i København, Musikhuset Esbjerg, Musikteatret Holstebro, Musikhuset Aarhus, Aalborghallen og Odeon i Odense. Læs mere her.
LÆS OGSÅ: ISCENEs anmeldelse af Tinkas juleeventyr

Fra film til scene på Folketeatret
Det kendte makkerpar Wikke og Rasmussen har selv dramatiseret og instrueret iscenesættelsen af deres film om Hannibal og Jerry for Folketeatret i København.
I den nye musikteaterversion møder vi drengen Hannibal, den talende hund Jerry og andre kendte karakterer fra filmen som Onkel Morfar og Onkel Harry. Og så er der naturligvis genhør med sange fra filmen, som Brug dit hjerte som telefon. Forestillingen anbefales fra 6 år.
Hannibal og Jerry spiller på Folketeatret i København 13. november – 23. december 2025, og tager på turné i resten af landet 17. januar – 7. marts 2026. Læs mere her.

Jules Verne i Aalborg
På landsdelsscenen i Aalborg er der ikke nisser på programmet til årets juleforestilling. Her har instruktør Rasmus Ask i stedet iscenesat Jules Vernes historie Jorden rundt på 80 dage som familieteater.
På Aalborg Teaters Store Scene kan man opleve historien om den selvsikre rigmand rigmand Phileas Fogg og hans tro tjener Passepartout, der gør deres ypperste for at vinde et væddemål og rejse jorden rundt på kun 80 dage. Anbefalet fra 7 år.
Jorden rundt på 80 dage spiller på Aalborg Teater 15. november – 23. december 2025. Læs mere her.
Se videotrailer her.

Julen er glemt og borte i Aarhus
Årets juleforestilling på Aarhus Teater er en helt ny fortælling om to børns jagt på den fortryllende jul, som alle de arbejdsomme voksne næsten helt har glemt.
I Julen findes ikke møder vi børnene Hannah og Laust, der ved et tilfælde falder over en gammel kasse med julepynt. I deres verden er julen – og alle andre helligdage – nemlig afskaffet. Anbefales fra 6 år.
Julen findes ikke spiller på Aarhus Teater 15. november – 20. december 2025. Læs mere her.

Gensyn med nisserne i Kolding
I Kolding genopsættes sidste års juleforestilling for hele familien, Nisserne fra Koldinghus. En rigtig julehistorie fra gamle dage. Nærmere bestemt fra 1808, hvor Koldinghus brændte.
Julie Petrine Glargaards lokalforankrede familieforestilling om næstekærlighed og nisser anbefales fra 6 år.
Nisserne fra Koldinghus spiller på Kolding Egnsteater 16. november – 21. december 2025. Læs mere her.
LÆS OGSÅ: ISCENEs anmeldelse af Nisserne fra Koldinghus

Reumert-vindende teaterinstallation i Aarhus
På Teater Refleksion i Aarhus står den også på en genopsætning. Her er det teatrets Reumert-vindende teaterinstallation fra 2016, Gerdas rejse, der er på programmet.
Følg spejlsplinterne gennem dryppende isgrotter, rosendufte og dyb birkeskov omgivet af tæt mørke og funklende lys. En labyrintisk rejse i Gerdas fodspor. Gerda, der med sin varme og sin urokkelige kærlighed overvandt hekseri, røvere og Nordpolens isnende kulde for at nå frem til Snedronningens slot.
Gerdas rejse spiller på Teater Refleksion 16. november – 13. december 2025. Læs mere her.
LÆS OGSÅ: Anmeldelsen af Gerdas rejse fra 2016

Engle og luftakrobatik i Hjørring
Længst mod nord, på Vendsyssel Teater, byder årets juleforestilling på drømme, luftakrobater og nisser i Gabriels vinger.
Gabriel bor alene med sin mor i et fyrtårn på kanten af en vindblæst verden, der er omkranset af himmel og hav. Gabriel står alene og fisker. Det, der bider på krogen, er lige så kedeligt, som Gabriel synes, hans liv er. Hver dag føles som den samme. Anbefales fra 6 år.
Gabriels vinger spiller 22. november – 19. december på Vendsyssel Teater. Læs mere her.

Mumi lærer om jul
Da Hemulen vækker mumitroldene af deres lune vintersøvn, opdager de, at dalen er dækket af sne – og at alle omkring dem pludselig har travlt. Der tales om noget, der hedder jul. Men hvad er julen egentlig for et farligt væsen, siden alle bliver så forpustede og ængstelige?
På Teatret Zeppelin i København genopsættes Da julen kom til Mumidalen, som spillede første gang i 2022. Forestilingen er anbefalet fra 4 år.
Da julen kom til Mumidalen spiller 22. november – 21. december på Teatret Zeppelin. Læs mere her.
LÆS OGSÅ: Anmeldelsen af Da julen kom til Mumidalen

Amerikansk juleklassiker på Lolland
Filmen Elf med Will Ferrel er en ægte amerikansk juleklassiker, som hvert år kan ses på tv. Det er denne film, som årets juleforestilling hos NørregadeTeatret i Maribo er baseret på.
Buddy bor på Nordpolen sammen med julemanden og nisserne. Men han ligner mere et menneske end en nisse. Der er dømt sjov og ballade, forviklinger, kærlighed og musik – vaskeægte julehygge.
Elf – the julemusical spiller 27. november – 14. december 2025. Læs mere her.

Jesu fødsel som musical i Randers
På Randers Teater er årets juleforestilling for hele familien en genopsætning af Sigurd Barretts musikalske gendigtning af Juleevangeliet.
I Juleevangeliet – the musical er der syngende kameler, et talende æsel og en kromutter med trang til hiphop. Historien bliver fortalt på ægte Sigurd Barrett-manér med velswingende musik og referencer til verden i dag. Anbefales fra 5 år.
Juleevangeliet – the musical spiller på Randers Teater 27. november – 21. december 2025. Læs mere her.
LÆS OGSÅ: ISCENEs anmeldelse af Juleevangeliet – the musical

Teater for de mindste i København
Hvad hvis man føler sig så lille og ubetydelig, at man må flygte ud i verden? Hvad der begynder som en farefuld rejse, bliver snart til eventyrlige oplevelser.
Det ser Det Lille Teater nærmere på i forestillingen Har du set min skygge?, der er inspireret af Tove Janssons univers, hvor store og små væsner eksisterer side om side. For de 2-5-årige.
Har du set min skygge? spiller på Det Lille Teater i København 7. – 21. december 2025 og igen 6. januar – 22. februar 2026. Læs mere her.

To historier samlet i én i Odense
“Jeg glæder mig i denne tid…” Vi kender alle starten på Johan Krohns juledigt, Peters jul. For Odense Teater har Martin Miehe-Renard og Søren Skjold skabt en juleforestilling, der blander elementer fra Peters Jul med Mark Twains historie om Prinsen og Tiggerdrengen.
Drengen Peter føler sig overset op til jul. På gaden møder han den fattige dreng Rasmus. De to forestiller sig at bytte liv, men man skal passe på, hvad man ønsker sig op mod jul. Anbefales fra 6 år.
Peters jul spiller på Arena Fyn 6. – 21. december 2025. Læs mere her.

En enkelt i København til de unge
På Løgten Station i København byder de ind til en aften fyldt med jokes, sjove streger og masser af julestemning.
Stand Up & Streger er en blanding af stand-up, comedy og live-tegning, som helt sikkert efterlader dig med et smil på læben. Stand up & Streger – Julespecial afholdes kun en enkelt aften, men forventes at blive et juleshow fyldt med grin, kreativitet og overraskelser. Helt perfekt til at komme i julestemning.
Stand up & Streger – Julespecial spiller på Lygten Station i København 3. december 2025 kl. 19.00. Læs mere her.

Nytårskoncert for børn i København
Når julen er veloverstået og det nye år skudt i gang, inviterer Sigurd Barrett publikum med til en koncert fuld af klassiske toner, sjove indslag og musik. Det forventes at blive en festlig koncertoplevelse, hvor både børn og voksne kan synge, danse og grine sig ind i det nye år.
Børnenes nytårskoncert på Det Kongelige Teater har alt fra wienervalse og nytårsklassikere til fællessang og finurlig humor. Sigurd Barrett flankeres af et stort symfoniorkester, balletbørn, et børnekor og en række solister.
Børnenes nytårskoncert spiller på Det Kongelige Teater 4. januar 2026. Læs mere her.




