Populært lige nu

UP Comedy Festival 2026 er et overflødighedshorn af varieret komik

UP Comedy Festival har igen haft kraftigt vokseværk og byder i år på over 60 forskellige komikere, der næsten alle har en times shows...
Annonce

Ny ledelsesduo fører Nørregaards Teater ind i et nyt kapitel

Scenekunstner og instruktør Nils P. Munk samt kulturleder Ditte Marie Størner overtager 1. oktober 2026 den samlede ledelse af Nørregaards Teater, hvilket samtidig er begyndelsen på en ny ledelsesstruktur, hvor kunstnerisk vision og organisatorisk ledelse går hånd i hånd. Det skriver Nørregaards Teater i en pressemeddelelse.

Annonce

Den nye struktur bevirker, at Nils P. Munk samt kulturleder Ditte Marie Størner sammen skal stå i spidsen for udviklingen af Nørregaards Teater som Odenses børneteater. De viderefører husets ambition om at skabe scenekunst af høj kvalitet for børn og unge.

Nils P. Munk og Ditte Marie Størner ønsker at udvikle en tydelig kunstnerisk profil for Nørregaards Teater og samtidig skabe en organisation præget af høj faglighed, nysgerrighed og arbejdsglæde. De ser teatret som et sted, hvor der skal være plads til at eksperimentere, tænke nyt og lære undervejs – både på scenen og i organisationen og udtaler:

“Vi ønsker at lede Nørregaards Teater med en høj grad af inddragelse, tilstedeværelse og nærvær. Vi drømmer om et sprudlende teaterhus og en samskabende organisation med glade medarbejdere, særligt glæder vi os til at folde Vollsmosescenens store potentiale ud sammen med lokale kræfter og skabe endnu stærkere forbindelser mellem teatret og byen.”

To profiler med fælles ambitioner

Nils P. Munk har som scenekunstner og instruktør et indgående kendskab til Nørregaards Teater. Han stod blandt andet bag den Reumertvindende forestilling Farvel og har gennem en årrække skabt scenekunst med børn og unge som omdrejningspunkt. Om udnævnelsen siger han:

Annonce

“Jeg laver scenekunst for alle – og måske især for den bagerste række. For børn med urolige kroppe og søgende blikke. De besværlige møgunger, som der tysses på og råbes ad. For sådan en dreng var jeg.”

Ditte Marie Størner kommer fra stillingen som leder af Børnekulturstedet Karens Minde i Sydhavnen i København. Hun har stor erfaring med organisationsudvikling, personaleledelse, outreach og lokalforankring og siger:

Annonce

“Jeg brænder for at skabe gode rammer for kunst og kultur for børn og invitere flere indenfor i kunstens verden. Mødet med kunst og kultur i en tidlig alder kan forme et menneske. At få lov til at forestille sig en alternativ verden, glemme tid og sted og lade fantasien løbe af med én er et privilegium. Det bør alle børn få mulighed for.”

Farvel, Nørregaards Teater og BaggårdTeatret. Foto: Cosmin Cirstea
Farvel, Nørregaards Teater og BaggårdTeatret. Foto: Cosmin Cirstea

Kunstneriske og organisatoriske kompetencer

Nils P. Munk og Ditte Marie Størner kender hinanden fra Diplomuddannelsen i Kunst- og Kulturledelse. Sammen bringer de kunstneriske, strategiske, organisatoriske og ledelsesmæssige kompetencer i spil og deler et fælles ønske om at udvikle Nørregaards Teater i tæt samarbejde med medarbejdere, publikum og byens kulturliv.

Med ansættelsen af Nils P. Munk og Ditte Marie Størner indledes et nyt kapitel for Nørregaards Teater. Samtidig afslutter Carsten Wittrock sin periode efter 34 år i ledelsen på Nørregaards Teater og 15 år som teaterleder på matriklen i Odense.

Bestyrelsen ønsker at takke Carsten Wittrock for hans store engagement og betydelige indsats for udviklingen af Nørregaards Teater, og i pressemeddelelsen står der:

“Gennem hans ledelse har teatret styrket sin position som et markant børneteater og skabt scenekunst, der har berørt tusindvis af børn og deres voksne. Carsten Wittrock har stået i spidsen for at opbygge et tæt samarbejde mellem teatret og byens skoler og daginstitutioner. Nørregaards Teater har således løftet en stor opgave med at sikre scenekunstoplevelser af høj kvalitet for alle byens børn.”

En ny ledelsesmodel

Med Nils P. Munk og Ditte Marie Størner indfører Nørregaards Teater en ny ledelsesstruktur, hvor den kunstneriske og den organisatoriske ledelse deles mellem to profiler med forskellige kompetencer. Målet er at skabe et stærkt fundament for både den kunstneriske udvikling og den daglige drift af teatret.

Bestyrelsesleder Trine Wisbech ser den nye model, som en investering i teatrets fremtid:

“Som Odenses børneteater står Nørregaards Teater over for en stor kunstnerisk, men også driftsmæssig opgave. Den opgave løftes fremadrettet mere bæredygtigt gennem en ledelsesduo med både stærk kunstnerisk og ledelsesmæssig kapacitet. Nils P. Munk og Ditte Marie Størner supplerer hinanden med hver deres erfaringer og kompetencer, og vi er overbeviste om, at de sammen kan styrke Nørregaards Teater som et modigt, ambitiøst og nærværende teater for børn og unge.”

Kilde: Nørregaards Teater.

Seneste

Open Call: Residency i Brechts Hus i januar

BaggårdTeatret udbyder endnu engang et scenekunstnerisk residency i Brechts...

Nyhedsbrev

Udforsk videre

Open Call: Residency i Brechts Hus i januar

BaggårdTeatret udbyder endnu engang et scenekunstnerisk residency i Brechts...

★★★★☆☆ Sacre: Det første offer – Musikalsk urkraft drukner i intellektuelt tankeeksperiment

Copenhagen Phil afslutter sin eksperimenterende Melodrama-serie med en musikdramatisk...

Open Call: Residency i Brechts Hus i januar

BaggårdTeatret udbyder endnu engang et scenekunstnerisk residency i Brechts Hus i Svendborg. Er du dramatiker, teaterinstruktør eller scenekunstner? Har du brug for tid og...