Børnetilskuerne kan spejle sig i H.C. Andersen som en, der er anderledes, i den energiske musikforestilling Enestående
”Jeg sover med bøgerne inde under min pude. For så kommer alt det, der står i bøgerne, ind i mit hoved. Smart, ik’?”
Sådan spørger H.C. Andersen-skuespilleren ud i teatersalen under forestillingen Enestående. Børnetilskuerne råber straks ja, for ideen med bøgerne under puden lyder som et godt lektietrick. Samtidig er replikken karakteristisk for forestillingens lyst til at gå i dialog med børnene.
Jeg vil være berømt og VÆRE noget
Enestående er baseret på Jesper Wung-Sungs roman Hans Christian fra 2024. Det er dette følsomme portræt, som Jannie Schjødt Kold nu fint har forvandlet til en ny dramatisk tekst med klar persontegning og effektiv symbolik. I de letforståelige replikker er Hans Christian en flyvsk dagdrømmer. Praktisk arbejde duer han slet ikke til. Men fantasere kan han. Og så kan han slet ikke lade være med at synge af lutter livsglæde.
”Jeg vil være berømt og VÆRE noget,” mener denne Hans Christian. Hvorefter hans mor straks svarer: ”Jeg synes hellere, at du skal BÆRE noget!” For hun står med baljen fuld af vasketøj og kunne nok trænge til en hånd. Den slags kan hendes søn bare ikke finde ud af.

Forbiflyvende svaner
Komponisten Erling Hjernø fra Showmen har komponeret en livsglad eventyrmusical for skolebørn om denne specielle dreng. Musikken er både drømmende og energisk, og pianisten Asger Brink og cellisten Filippa Westerberg spiller tonerne med godt humør og lydhør opmærksomhed.
Musikken er både drømmende og energisk
I Rasmus Skovmands iscenesættelse flyver handlingen også dejligt effektivt og ubekymret af sted. Fra Hans Christian som nyfødt barn under et stjerneskud – eller er det en komet? – og helt frem til den nysgerrige teenager, der gerne vil rejse til København. På bagvæggen er der en videoanimation i barnlig eventyrstil med stjernehimmel og komet, og senere dukker der også et gammeldags Odense op. Med forbiflyvende svaner i et reklameidyllisk og lovlig turistivrigt design af Lasse Skovmand.

O’ense
Benjamin Holmstrøm Nielsen er fuld af energi i rollen som Hans Christian. Han går omkring i skjorte med seler og et par mangefarvede sko, evigt nysgerrig efter at opleve dyr og planter nede ved åen i Odense. Eller “O’ense”, som han siger det på smilende fynsk.
Benjamin Holmstrøm Nielsen synger virkelig godt med plejet musicalstemme og lækre, lange toner. Iscenesættelsen har desværre fået ham til at overdrive skuespillet, så hans udtryk bliver bastant. Børnetilskuerne er dog vilde med ham og hans frygtløshed. Han går bare i gang med at snakke, omtrent som en standupper, hvorefter børnene straks rækker armene i vejret for at svare på hans direkte spørgsmål.
Skuespilleren Sara Gadborg bobler af nuancer i sit spil. Hun kan holde øjenkontakt med børnene på de forreste rækker, mens hun samtidig hanker op i skørterne som Hans Christians mor – eller spiller skrap lærer, der forgæves forsøger at få dagdrømmeren til at høre efter. Hun kan skifte mellem sin strikse tale og sin stærke sang på et enkelt åndedrag. Skønt.

Vellykket fødekædeprincip
Forestillingen er produceret af Showmen og H.C. Andersen Festivals – skabt ud fra et vellykket fødekædeprincip om, at unge eliteperformere skal optræde i en scene undervejs sammen med professionelle kunstnere.
I Magasinet i Odense var det balleteleverne fra KOMA Ballet fra Balletskolen Odense, der dukkede op i en enkel og levende koreografi af Caroline Rodrigues. Teenagedanserne var iført hvide og grønne jakkesæt med blomstrede overdele, og de dansede sikkert rundt med svajende kroppe og udtryksfulde hænder – til børnepublikummets højlydte beundring. Senere på turneen vil andre unge få chancen.
Alt i alt er Enestående en fin og illustrativ musikforestilling, selv om den er usleben i iscenesættelsen. Dens største fortjeneste er, at den giver børnene og teenagerne muligheden for at spejle sig i H.C. Andersen som en, der føler sig anderledes. Bare fordi han er sig selv. Eller med andre ord: Fordi han heldigvis er enestående.
Baseret på romanen Hans Christian af Jesper Wung-Sung fra 2024. Musik: Erling Hjernø. Dramaturgi: Jannie Kold. Instruktion: Rasmus Skovmand. Scenografi: Lasse Skovmand. Skuespillere: Benjamin Holmstrøm Nielsen og Sara Gadborg. Musikere: Filippa Westerberg og Asger Brink. Co-produktion af Showmen og H.C. Andersen Festivals.
Målgruppe: Børn fra 6-14 år. Varighed: 60 min.
Enestående havde premiere under H.C. Andersen Festivals 19. august 2025. Spiller videre på turné efteråret 2025, på blandt andet Svendborg Teater 30. september med Fynsk Slagtøjsakademi. 1. oktober på Kulturladen på Ærø med Dramaskolen på Ærø. 2. oktober på Sønderborg Teater med Sønderborg Musikskole. 7. oktober på Haderslev Forsøgsscene med ungdomsgruppe. 8. oktober i Tavlehallerne i Fredericia med Teater Malstrøm. www.detstoreshow.dk.




