Populært lige nu

Månedens kunstnerportræt – Amalie Drud Abildgaard: “Det er den onde hævncirkel, jeg synes er interessant”

Månedens Kunstnerportræt. 32-årige Amalie Drud Abildgaard har været vidt omkring i sit unge skuespillerliv, men aktuelt er det den udfordrende rolle som Elektra på...

Guide: Teater i efterårsferien for hele familien

Oktober banker på døren, og for mange er det en måned, der betyder efterårsferie og familietid. Den kunne jo passende tilbringes i teatrets magiske...

Fredericia Teater

spot_img

Fredericia Teater erklæres konkurs

Bestyrelsen for Fredericia Teater har dags dato indgivet konkursbegæring. Ligesom det er tilfældet for mange andre teatre rundt om i landet, har Corona-situationen medført aflysninger...

Hvordan inddrager og møder man bedst sit publikum?

Hvor langt skal man strække sig kunstnerisk for at imødekomme publikum. Hvordan skal de inddrages i udviklingsprocessen, og hvornår skal man lancere for at...

Hvad gør man som musicalsanger, hvis man ikke kan lide melodien?

– Interview med musicalsanger Diluckshan Jeyaratnam

Tarzan i topform på Fredericia Teater

Interview med teaterchef på Fredericia Teater, Søren Møller

★★★★☆☆ Gudeskøn sang i Fredericia

Anmeldelse af Prinsen af Egypten på Fredericia Teater

“Publikum skal altid forlade salen rigere, end de kommer ind”

Fra tegnefilm til musical – interview med Søren Møller fra Fredericia Teater

Følg os:

4,829FansLike
2,714FølgereFølg

Seneste nyheder

Carmina Burana – “Vi behøver ikke at blive ens for at bevæge os sammen”

Hvordan skaber man en fælles koreografi, når danserne har...

CPH STAGE udvider med scenekunst for børn og unge

For første gang får børn og unge deres egen...

Tidligere solodanser og balletskoleleder modtager Ballettens Venners Hæderspris 2026

Mandag den 19. oktober 2026 uddelte foreningen Ballettens Venner...
spot_img