Populært lige nu

Hand to hand – europæisk samtidscirkus-projekt på PASSAGE Festival 2024

Hvordan kan samtidscirkus i offentlige rum bidrage til en bæredygtig udvikling af cirkusdisciplinerne – og samtidig skabe lokalt forankrede forbindelser på tværs af erhverv...

★★★★★☆ Et skærsommernats drøn – dekonstrueret woke-schwung galore

Et skærsommernats drøn på Teatret Slotsgaarden er et intelligent, stringent mashup af blankvers, shakespearesk seriøsitet, rablende farcetempo, balstyriske karakterer og samtidssatire, der svider, forløst...

Her er de nominerede til Revyernes Revy 2024

I dag kan Skuespillerforeningen af 1879 og Revyernes Revys jury løfte sløret for, hvem der er nomineret til den 46. udgave af Revyernes Revy...
Annoncespot_imgspot_img

Mette Wolf er ny forperson i Dansk Teater

Dansk Teaters medlemsteatre har netop valgt ny forperson i forbindelse med branche- og arbejdsgiverforeningens årsmøde og generalforsamling på Operaen. Ny forperson er Mette Wolf som i en årrække har været foreningens næstforperson.

Det har ligget i kortene, at Mette Wolf skulle overtage posten efter flere år som foreningens næstforperson, og hun overtager efter Lars Sennels som de sidste fire år har stået spidsen for Dansk Teater. Det er fire år, hvor Dansk Teater har været i en rivende udvikling med flere medlemmer, styrket sekretariat og bl.a. stået i spidsen for udviklingen af Dansk Kulturliv. Det var da også til stående applaus, at Lars Sennels takkede af og gav rorpinden videre til Mette Wolf.

”Jeg er stolt af, at vi både har afværget kriser og samtidig lykkes med at samle branchen i Dansk Teater over de sidste år. Det bliver også vigtigt fremover, hvor scenekunstbranchen går en spændende tid i møde. Med den ny regering bliver der forhåbentligt tilført flere midler til kulturlivet, men det sker i en tid, hvor det er helt afgørende, at politikerne tør at tænke nyt, så vi får reformeret scenekunstbranchen. Mette Wolf er den helt rette forperson, til at sikre, at branchen bliver hørt, så nye strukturer bliver langtidsholdbare,” udtaler Lars Sennels i forbindelse sin fratræden.

”Jeg vil arbejde for et Dansk Teater, der fortsat har en tydelig stemme på vegne af scenekunsten, men som også kan udstikke retninger og have mod til at skabe udvikling for hele scenekunstmiljøet. Med mig som forperson vil Dansk Teater fortsat have respekt for forskelligheder og holde fokus på, at der er mere der binder os sammen end skiller os ad som branchen. Min personlige vision er, at teatret om ti år er den mest populære kunstform i Danmark,” siger Mette Wolf. 

Foruden Lars Sennels stopper også Allan Aagaard, som er direktør på Aarhus Teater, i bestyrelsen. De to erstattes af Peter Westphael fra Randers Teater og Jacob Schjødt fra Odense Teater som er nyvalgte til bestyrelsen. 

LÆS OGSÅ: Vi skal være et væksthus for det folkelige teater – Mette Wolf er ny teaterchef på Folketeatret

Seneste

Nomineringer til Cirkusprisen 2024

Cirkusprisen uddeles i år d. 16. august og prisjuryen...

Cirkusvognen 2024 – udendørs festival for børn og forældre

Børnekulturhuset Sokkelundlille sender igen i august Cirkusvognen ud på...

Roskilde 2024 Art & Activism – reportage fra festens aktivistiske potentiale

Roskilde Festival udvider år for år sit kunstprogram, Art...

Nyhedsbrev

Annonce

Udforsk videre

Nomineringer til Cirkusprisen 2024

Cirkusprisen uddeles i år d. 16. august og prisjuryen...

Cirkusvognen 2024 – udendørs festival for børn og forældre

Børnekulturhuset Sokkelundlille sender igen i august Cirkusvognen ud på...

Roskilde 2024 Art & Activism – reportage fra festens aktivistiske potentiale

Roskilde Festival udvider år for år sit kunstprogram, Art...

★★★★★☆ Et skærsommernats drøn – dekonstrueret woke-schwung galore

Et skærsommernats drøn på Teatret Slotsgaarden er et intelligent,...

Hand to hand – europæisk samtidscirkus-projekt på PASSAGE Festival 2024

Hvordan kan samtidscirkus i offentlige rum bidrage til en...
Annonce
Annonce

Nomineringer til Cirkusprisen 2024

Cirkusprisen uddeles i år d. 16. august og prisjuryen melder nu ud, hvem der er nomineret til priserne for årets bedste nummer og årets...

Cirkusvognen 2024 – udendørs festival for børn og forældre

Børnekulturhuset Sokkelundlille sender igen i august Cirkusvognen ud på tur på Bispebjerg i København med en blanding af nycirkus, værksteder, musik og Marionetteatret fra...

Roskilde 2024 Art & Activism – reportage fra festens aktivistiske potentiale

Roskilde Festival udvider år for år sit kunstprogram, Art & Activism. I år med fokus på bæredygtighed og kønsdiversitet under det overordnede tema Utopia....