Populært lige nu

NEXT ZONE søger producent 

Ansøgningsfrist: 3. januar 2024

Dramatikken findes

Holdet på Dramatikkens Hus har sendt denne replik til debatten om dansk dramatik kontra dansk litteratur, som blev rejst på ISCENE tilbage i september...
Annoncespot_imgspot_img

Mette Wolf er ny forperson i Dansk Teater

Dansk Teaters medlemsteatre har netop valgt ny forperson i forbindelse med branche- og arbejdsgiverforeningens årsmøde og generalforsamling på Operaen. Ny forperson er Mette Wolf som i en årrække har været foreningens næstforperson.

Det har ligget i kortene, at Mette Wolf skulle overtage posten efter flere år som foreningens næstforperson, og hun overtager efter Lars Sennels som de sidste fire år har stået spidsen for Dansk Teater. Det er fire år, hvor Dansk Teater har været i en rivende udvikling med flere medlemmer, styrket sekretariat og bl.a. stået i spidsen for udviklingen af Dansk Kulturliv. Det var da også til stående applaus, at Lars Sennels takkede af og gav rorpinden videre til Mette Wolf.

”Jeg er stolt af, at vi både har afværget kriser og samtidig lykkes med at samle branchen i Dansk Teater over de sidste år. Det bliver også vigtigt fremover, hvor scenekunstbranchen går en spændende tid i møde. Med den ny regering bliver der forhåbentligt tilført flere midler til kulturlivet, men det sker i en tid, hvor det er helt afgørende, at politikerne tør at tænke nyt, så vi får reformeret scenekunstbranchen. Mette Wolf er den helt rette forperson, til at sikre, at branchen bliver hørt, så nye strukturer bliver langtidsholdbare,” udtaler Lars Sennels i forbindelse sin fratræden.

”Jeg vil arbejde for et Dansk Teater, der fortsat har en tydelig stemme på vegne af scenekunsten, men som også kan udstikke retninger og have mod til at skabe udvikling for hele scenekunstmiljøet. Med mig som forperson vil Dansk Teater fortsat have respekt for forskelligheder og holde fokus på, at der er mere der binder os sammen end skiller os ad som branchen. Min personlige vision er, at teatret om ti år er den mest populære kunstform i Danmark,” siger Mette Wolf. 

Foruden Lars Sennels stopper også Allan Aagaard, som er direktør på Aarhus Teater, i bestyrelsen. De to erstattes af Peter Westphael fra Randers Teater og Jacob Schjødt fra Odense Teater som er nyvalgte til bestyrelsen. 

LÆS OGSÅ: Vi skal være et væksthus for det folkelige teater – Mette Wolf er ny teaterchef på Folketeatret

Seneste

★★★★☆☆ Snedronningen – en visuel fryd for eventyrelskere

Tivoli præsenterer for tredje gang deres balletjuleshow, Snedronningen, som...

Samtidscirkus er sin egen unikke kunstform 

"Lad os slå fast én gang for alle: Samtidscirkus...

NEXT ZONE søger producent 

Ansøgningsfrist: 3. januar 2024

Nyhedsbrev

Annoncespot_imgspot_img

Udforsk videre

★★★★☆☆ Snedronningen – en visuel fryd for eventyrelskere

Tivoli præsenterer for tredje gang deres balletjuleshow, Snedronningen, som...

Samtidscirkus er sin egen unikke kunstform 

"Lad os slå fast én gang for alle: Samtidscirkus...

NEXT ZONE søger producent 

Ansøgningsfrist: 3. januar 2024

Ina-Miriam Rosenbaum modtager Teaterpokalen 2023

Foreningen Danske Teaterjournalister har i går kåret årets modtagere...
Annonce
Annonce

★★★★☆☆ Snedronningen – en visuel fryd for eventyrelskere

Tivoli præsenterer for tredje gang deres balletjuleshow, Snedronningen, som havde premiere i 2019. Tivolis Balletteater og balletbørn fejer blidt og yndefuldt over scenen med...

Samtidscirkus er sin egen unikke kunstform 

"Lad os slå fast én gang for alle: Samtidscirkus er sin egen unikke kunstform," skriver lektor ved Institut for Kunst og Kulturvidenskab på Københavns...

NEXT ZONE søger producent 

Ansøgningsfrist: 3. januar 2024